جمعه، آبان ۱۴

آن سوی خبرها

++ معاون وزارت صنایع گفت: در سال 88 بیش از 83 درصد از مجموع 40 میلیارد دلار واردات کالاهای صنعتی به کشور اضافی و بی خودی بوده است. (نقل از اخبار صدا و سیما در تاریخ 25 شهریور 89)

-- نگران نباشید فقط 83 درصد واردات صنعتی بی خودی بوده، گرچه آن هم بی خود بی خود نبوده، بالاخره سود وارد کنندگان که نباید تعطیل شود!


++ در انفجار تروریستی مهاباد 12 نفر جان باختند و بیش از 80 نفر مجروح شدند. همه گروه­ های مسلح وغیر مسلح بومی و همه نیروهای سیاسی این اقدام تروریستی را محکوم کردند.

-- پیدا کنید پرتقال فروش را.


++ روزنامه آرمان 30 شهریور 89: در دو نوبت شب و روز به صورت 24 ساعته در کارخانه مشغول به کار هستم و به­ ندرت خانواده ­ام را می توانم ببینم. شبی که به خانه آمده بودم، به دلیل حضور مهمان، یکی از پیراهن­ های برادرم را موقتی پوشیدم و آخر شب برادرم پیراهنش را بهانه درگیری کرد و...(قسمتی از اعترافات یک قاتل در اداره آگاهی)

-- این وضع اقتصادی زحمت­ کشان ماست. تازه این آدم سر کارگر بوده و 24 ساعته کار می کرده است. تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل.


++ روزنامه شرق 31 شهریور89: بخشی از 15 هزار قطعه از آثار باستانی که در دوران اشغال عراق توسط امریکایی ها به غارت رفته بود، با اعتراضات همه جانبه و تلاش سازمان های بین­ المللی، به عراق بازگردانده شد. اما جالب و تاسف بار است که از 8500 قطعه ­ای که برگردانده شد، 638 قطعه مفقود می شود. و بالاخره اینکه که این اشیا عتیقه مفقودی، در میان جعبه های در بسته و در زیر وسایل آشپزخانه دفتر نوری مالکی، نخست وزیر عراق کشف می شود.

-- گفتند ادب از که آموختی؟ گفت از همسایه.


++ سبحانی­ نیا رییس سندیکای واردکنندگان دارو در مراسم صبحانه کاری مسئولان وزارت بهداشت با صنایع در اتاق بازرگانی، اعلام کرد که:
اگر مافیای دارو وجود داشته باشد، در دست خود دولت است.

-- اتفاقا رییس سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی هم، در مراسم صبحانه کاری با روزنامه نگاران زندانی، در زندان گوهردشت، نظراتی مشابه را اعلام کرد.

++ در پی رکود بی سابقه قیمت طلا، رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهر، پیش­بینی کرد:
پس از یک مرحله افزایش قیمت در بازارهای جهانی طلا، با یک مرحله کاهشی مواجه شویم.

-- از رییس اتحادیه‌های کارگری! تقاضا می شود همین که قیمت طلا پایین آمد، تسهیلاتی برای خرید طلا برای کارگران عضو دست و پا کنند. انشاءالله.


++ محمد حسین محبی رییس هیات مدیره سندیکای تولید کنندگان فن­ آوری اطلاعات در نشستی مطبوعاتی گفت:
عملکرد دولت نسبت به حمایت از تولید داخلی، تبعیض­ آمیز و مغرضانه است و در آینده نزدیک، شاهد ورشکستگی بسیاری از واحدهای صنایع خواهیم بود.

-- فقط ورشکستگی صنایع؟ بیکاری کارگران که اهمیتی ندارد!


++ حسین مهاجران، رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تهران گفت:
واردکنندگان میوه در مشاغل دیگری فعال هستند و با سوءاستفاده از قیمت ها ...
روزنامه همشهری 7 مهر 89: دبیرکل جدید کانون کارگزاران، از تغییر اساسنامه کانون کارگزاران...
نایب رییس کانون سردفتران گفت: هیچ یک از سردفترداران کشور حق...

-- جالب است که در این جامعه به جز کارگران، همه حق دارند با ایجاد سندیکا و اتحادیه و کانون، از حقوق خود و همکاران خود حمایت کنند. حق تشکل برای دفاع از حقوق خود، برای همه کارفرمایان و کاسبان آزاد، اما برای کارگران ممنوعیت موکد دارد!


++ جعفری دولت آبادی دادستان تهران خواستار حضور هیات منصفه در دادگاه جرایم سیاسی شد.
به نوشته ی مطبوعات در هفته ی اول مهر ماه، محسنی اژه ای دادستان کل گفته:
هیات منصفه برای رسیدگی به جرایم مطبوعاتی در قانون مطبوعات پیش بینی شده است. اما از آنجا که تا کنون جرایم سیاسی در قانون تعریف نشده است، قانونی برای ضرورت رسیدگی با حضور هیات منصفه در این زمینه نداریم.

-- بالاخره خداوند آخر و عاقبت زندانیان سیاسی را به خیر کند که سی سال است در انتظار هیات منصفه هستند!


++ انگلیس و امریکا از ابتدای سال جاری میلادی با علم کردن خطر احمدی نژاد و سپاه پاسداران، 135 میلیارد دلار سلاح به شیوخ عرب خلیج فارس فروخته اند.

-- به به! عجب خطر سود آوری؟!


++ حسین الله وردی­ نژاد دبیر کل حزب اسلامی رفاه گفت:
جای تاسف است که با وجود سیل بیکاران در کشور، مبلغ 5 هزار میلیارد تومان وام بانکی در اختیار حدود 100 نفر قرار می گیرد.

-- اما الله وردی­ نژاد نگفت که این 100 نفر کیانند؟؟ البته مشخص است که هیچ­یک از اعضای تحریریه جهان نوین و هیچ­یک از کارگران و زحمت­ کشان در میان آنان نیست!


++ روزنامه شرق اول مهرماه 89:
کمپین جهانی آموزش در جدیدترین رتبه بندی خود اعلام کرد 70 میلیون کودک در سراسر جهان بی­سواد هستند. اکثر این کودکان محروم، افریقایی اند.

-- این محرومیت فقط یک قلم از مجموعه محرومیت هایی است که نظام سرمایه داری جهانی برای ملت­ ها به ارمغان آورده است. این 70 میلیون کودک همراه خانواده­ های­ شان از غذا و آب آشامیدنی سالم و سرپناه هم بی بهره­ اند.


++ محمد نژاد نوری معاون پژوهشی وزیر علوم گفت: بازار یک کشور، ناموس یک کشور است.

-- پس پیش به سوی حفظ سود هر چه بیشتر برای بازار و ترویج فرهنگ بازار. فقط مواظب باشید ناموستان به دست بیگانگان نیافتد.


++ قرارداد ساخت پروژه های پالایشگاهی فاز 17 و 18 پارس جنوبی با موافقت هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران، از دو میلیارد و 49 میلیون دلار به 4 میلیارد و 850 میلیون دلار افزایش یافت.

-- فکر می کنید حالا که مبلغ قرارداد ساخت دو برابر شده، چند درصد به حقوق کارگران این پروژه ­ها اضافه می شود؟ فکر نمی خواهد:
دو برابر تاخیر در پرداخت حقوق رو شاخشه!


++ محمد شریفی مقدم دبیر کل خانه پرستاران ایران درگفت و گو با ایلنا گفت: گزینش دانشگاه علوم پزشکی تهران بی­ دلیل و به بهانه پوشش نامناسب، قرارداد بسیاری از پرستاران پیمانی را لغو کرده است.

-- چه معنی دارد که ... اصلا چه دلیلی دارد که زن در خارج از خانه کار کند؟! اگر پرستاران به کارشان علاقه دارند، در خانه از خانواده خود پرستاری کنند!


++ در پی بحران­ های ناشی از ساختار نظام سرمایه داری، تظاهرات و اعتصابات کارگری چند کشور اروپایی را فراگرفت. به گزارش خبرگزاری­ ها، میلیون­ ها کارگر فرانسوی در مخالفت با طرح بازنشستگی که از 60 به 62 سال تغییر داده شده به دولت حامی سرمایه ­داری اعتراض کردند. هم­ چنین هزاران راننده کامیون که از سراسر کشور به آتن پایتخت یونان آمده بودند، طی تظاهراتی با سر دادن شعارهای ضد دولتی، قانون گزاران را دزد خطاب کردند. در پراگ پایتخت کشور چک نیز ده­ ها هزارنفر از کارکنان دولت، از جمله پلیس، ماموران آتش­نشانی و پرستاران، در اعتراض به میزان حقوق خود، دست به راه­پیمایی زدند. دولت­ های اروپایی در صدند تا فشار ناشی از بحران ­های اقتصادی را به مردم و به­ ویژه زحمت­ کشان منتقل کنند.

-- قابل توجه لیبرال های وطنی که آمال و آرزوهای خود را در سرمایه ­داری می­ بینند. گرچه درک این اتفاقات برای کارگران آموزنده ­تر است.

هیچ نظری موجود نیست: