شنبه، دی ۴

آن سوی خبرها

-- حمید حاجی عبدالوهاب معاون وزارت کار روز گذشته درگفت و گو با خبرگزاری مهر اعلام کرد:
نظام حقوق روزمزدي به کارمزدي تغيير خواهد کرد. وی با تاکید بر برنامه‌ریزی دولت در راستای کاهش حضور فیزیکی افراد گفت: امروز يکي از معضلات کشور فربه بودن دولت است. تغيير نظام روزمزدي به کارمزدي و هم­چنين عدم اعتقاد به 8 ساعت کار روزانه، در اسلام نيز سفارش شده است. دنيا نيز به اين موضوع توجه دارد. اين مساله صرفا مربوط به دولت نيست که بگویيم کارمندان دولت بيايند و وارد اين سيستم شوند، چون پولي که دريافت مي‌کنيم از منابعي چون مردم و از طريق ماليات، درآمد ملي و نفت است که به ما پرداخت مي‌شود. همان­طور که توقع داريم وقتي فردي را در قالب نيروي کار ساختماني و براي تميز کردن منزل استخدام مي‌کنيم بايد خوب کار کند تا به وي مزد بپردازيم، هر کسي که کار کرد پول بگيرد، نه اينکه افراد کار نکنند و پول دريافت کنند. حال اگر ما به اين سمت برويم آن­وقت دولت کوچک و با کارايي بالا نيز معنا پيدا مي‌کند.

++ اما معاون وزیر کار نگفت: این همه فوق پول­دار اطراف دولت، که دولت را این­گونه فربه کرده‌اند، کی وکجا کار کرده‌اند؟

-- روزنامه کار و کارگر: کارگران شرکت قطعات فولادي کلاک کرج 5 ماه است که حقوق نگرفته‌اند و از اين ناحيه دچار مشکلات حاد در تأمين معيشت خانواده شده­اند و خسارات جبران ناپذيري ديده‌اند. در این شرکت با اجرای طرح کاهش نیروی کار، فشار کار را روی یک شیفت گذاشته‌اند و سه شیفت کار را به یک شیفت تبدیل کرده وتعداد زیادی از کارگران را اخراج کرده‌اند. کارگران این شرکت پس از تحمل 5 ماه بی‌حقوقی، دست به یک حرکت اعتراضی زدند و با طرح مطالبات و مشکلات خود، از نمایندگان مجلس، دولت و مقامات محلی پرسیده‌اند: اگر شما هم 5 ماه حقوق نگیريد، چطور زندگي روزمره را با اين همه معضلات مشکلات، گراني و ... مي‌گذرانيد؟ چرا هيچ­کس پاسخ­گوي مطالبات عقب‌افتاده ما نيست و با این­که بعضي از سالن‌ها و خطوط توليدي شرکت مشغول فعاليت هستند، معلوم نيست پول‌هاي اخذ شده از طرف‌هاي قرارداد، کجا هزينه مي‌گردد و براي رشد و تعالي اين واحد توليدي و پرداخت مطالبات کارگران، هزينه نمي‌شود!؟
یکي از کارگران هم اظهار داشت: اگر مديريت بخواهد و مواد اوليه يکي دو خط توليد را مهيا و در اختيار کارگران قرار دهد، مي‌توانيم طي دو ماه تمام مطالبات عقب‌افتاده کارگران را پرداخت نموده و انگيزه توليد، کار، تلاش و سازندگي را به شرکت هديه دهيم و بيش از 200 جوان جوياي کار را استخدام نمایيم.

++ این آقایان که دست به واگذاری‌شان خوب است. تلاش کنید شاید نتیجه داد!

-- شرکت تاپ­خودرو که نماینده انحصاری دایملر مرسدس بنز آلمان در ایران است، با 200 کارمند تا کنون حدود 500 دستگاه خودروی بنز کلاس ای تولید کرده است. این شرکت با توجه به تحریم بین‌المللی ایران و نیز مدیریت ناکارآمد اکنون در حال تعطیلی است. شرکت تاپ­خودرو زیر مجموعه شرکت ایران­خودرو می‌باشد. این شرکت 170 نفر از کارکنان خود را اخراج کرده است و تنها با 30 نفر اداره می‌شود. کارکنان اخراجی این واحد تولیدی برای گذران زندگی خود با مشکل جدی مواجه شده‌اند. این در حالی است که برنامه هدف­مندی! یارانه‌ها نیز پیشاپیش بر گرانی و نگرانی افزوده است.

++ بالاخره که چی؟ نگرانی که دردی را درمان نمی کند. باید ...

-- فرمانده لشگر ثارالله کرمان در همایش بسیجیان گردان عاشورا گفت: 350 میلیون دلار بودجه‌ای است که هر ساله به گردان‌های عاشورا و الزهرا اختصاص می‌یابد.

++ لابد مسافرن و برای همین دلار احتیاج دارن

-- رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی: اردوگاه کار اجباری در انتظار خرده‌فروشان مواد مخدر است. سردار حسین­آبادی گفت که خرده‌فروشان مواد مخدر در اردوگاه‌های کار اجباری به­سختی و به شدت به­کار گرفته خواهند شد.

++ بهتر از این نمی‌شد برای استفاده از کار مفت برنامه‌ریزی کرد

-- جمعی از کارگران کارخانه کفش بلا با تجمع در مقابل دفتر مرکزی این شرکت، نسبت به عملکرد مدیریت کنونی این مجموعه اعتراض کردند. عملکرد مدیر این مجموعه تولید آنقدر ضد کارگری است که حتا مسول شورای اسلامی کارخانه هم، از کسر بدون دلیل حقوق کارگران گله می‌کند. (روزنامه شرق سه شنبه 25 آبان(

++ آش که شور بشه، قورباغه هم ابوعطا می‌خونه... ای بابا ما هم که انگار قاطی کردیم!

-- وزیر بازگانی: قیمت گندم ملی می‌شود. غضنفری در ادامه گفت: وقتی قیمت حامل‌های انرژی اصلاح شود، قیمت کالاهای انرژی­بر از جمله نان نیز اصلاح خواهد شد و نانوا باید به کارخانه آرد مراجعه کند و آرد را نه به قیمت 5.7 تومان و یا 45 تومان، بلکه به قیمت ملی بخرد و قیمت نان ملی می‌شود و از آن پس در زمینه نان رقابت آغاز خواهد شد. (شرق 5 شنبه 27 آبان)

++ اگر هنوز نمی‌دونید که قیمت ملی یعنی چه، عجله نکنید تا چند روز دیگه می‌فهمید.

-- رییس اتاق بازرگانی: نباید از عضویت در سازمان تجارت جهانی عقب‌نشینی کرد. نهاوندیان در سمینار تخصصی تبعات الحاق به سازمان تجارت جهانی هم­چنین گفت: باید نوعی نگاه آینده‌نگرانه داشته باشیم و اکنون که بدخواهان مانع‌تراشی می کنند، باید بر روی اهداف خود تمرکز کنیم.در این سمینار وزیر بازرگانی و هم­چنین رییس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز از ضرورت پیوستن به WTO گفته‌اند

++ ظاهرا غیر از زحمت­کشان که چندین دهه تجربه فشار نظام مسلط جهانی را با گوشت و پوست خود احساس کرده‌اند، بقیه برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی از هم سبقت می‌گیرند.

-- سایت بنیاد گلشیری که فعالیت‌هایی در زمینه ادبی دارد، فیلتر شد.

++ حتما چون تشخیص دادن جامعه به فعالیت ادبی احتیاجی نداره.

-- جواد لاریجانی: ندا آقا سلطان را MI6 کشت.

++ ام ای 6 رو که می­شناسید؟ همکاران انگلیسی تروریست‌های اسراییلی هستند که در ماجرای قتل‌های زنجیره‌ای هم دست داشتند

-- در برنامه پنجم توسعه، کارگران سه برابر کارمندان حق بیمه می‌پردازند. به گفته اورنگ مدیر عامل انجمن رفاه وتامین اجتماعی، با تصویب ماده 40 قانون برنامه توسعه و صندوق درمانی ایرانیان و با اجرا شدن این مصوبه، دریافت حق بیمه از کارگران، سه برابر کارمندان دولت می­شود. (آرمان یک شنبه20 آبان (

++ زور دارن می‌تونن! باور نمی‌کنید، صبر کنید تا زمان اجرای برنامه پنجم توسعه!

-- لاریجانی رییس مجلس: صدا و سیما اخبار خلاف واقع منتشر نکند.

++ پس بفرما صد و سیما رو تعطیل کنن دیگه!

-- امین شعبانی عضو کمیسیون عمران مجلس: در ساخت مسکن مهر، از مصالح درجه سه استفاده شده است.

++ به هر حال دکور خوبی که دارن، ندارن

-- عضو شورای کارگری کارخانه لوله­سازی خوزستان: 18 ماه است که حقوق نگرفته‌ایم.
غدیر سواعدی هم­چنین گفت: به­دلیل ناتوانی مدیریت، این کارخانه از اردیبهشت امسال تولید نداشته است. کارگران این کارخانه که بین بیست تا سی سال سابقه کار دارند، خواهان راه­اندازی مجدد کارخانه هستند. این کارخانه را بخش خصوصی مدیریت می‌کند. (شرق شنبه اول آذر)

++ این هم از مدیریت بخش خصوصی که این همه طرفدار سینه­چاک در این­سوی و آن­سوی آب دارد. البته دور از جون شما!

-- سایت هواداران نازیسم رفع فیلتر شد. انجمن نازیسم و هواداران هیتلر، مدتی است که اعلام موجودیت کرده و مدعی است که سایت این انجمن، تحت نظارت کارگروه رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت می‌کند.این سایت 17 روز پس از آغاز به کار، از سوی وزارت ارشاد فیلتر شد و اینک با رفع فیلتر، فعالیت خود را شروع کرده‌اند.

++ احسنت به این وقت­شناسی. آقا! این فاشیست‌ها عجب وقت شناسن.

-- رییس سازمان پزشکی قانونی گفت: سونامی مواد روان‌گردان، در راه است. (آرمان دوشنبه اول آذر)

++ آقاجان در راه نیست، درخانه است. تو خوابت برده!

-- بر اساس آمار جمع‌آوری شده از دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی، تا اول مهر ماه سال جاری، بیش از 21 هزار و 890 نفر مبتلا به ایدز در ایران شناسایی شده‌اند.

++ این هم یک سونامی دیگر است که فردا صدایش در می‌آید.

-- بیش از 120 نفر از فرزندان دیپلمات‌ها و کارکنان سفارتخانه‌های ایران در خارج از کشور، از طرق مختلف مبادرت به اخذ تابعیت دوگانه کرده‌اند. (شرق سه شنبه 2 آذر(

++ بچه‌ها اتفاقات غیرمترقبه را زودتر درک می‌کنند .

-- صبح روز دوشنبه اول آذر، جمعی از کارگران ساختمانی با حضور در مقابل مجلس، تجمعی برگزار کردند تا از تعلیق اجرای قانون بیمه اجباری کارگران ساختمانی در 5 سال آینده جلوگیری کنند.بر اساس ماده 156 قانون برنامه پنجم توسعه، این طرح به مدت 5 سال دیگر اجرا نخواهد شد. (آرمان سه شنبه 2 آذر)

++ کارگران ساختمانی بیمه به چه دردشون می‌خوره. نان به قیمت ملی را بچسبن.

-- به گزارش ایلنا، در کارخانه پروفیل پارس متال از ابتدای سال جاری کارفرمای شرکت، بدون توجه به مصوبه حداقل مزد شورای عالی کار، حقوق هر کارگر را هفته‌ای 50 هزار تومان تعیین کرده است. این کارخانه 384 کارگر دارد. دریافتی متوسط این کارگران، بر اساس حداقل حقوق در سال گذشته 600 هزارتومان در ماه بوده است.

++ عرض کنم یک اصلاحاتی در راه است که اگر به قانون کار اصابت کند، وضع همه کارگران چنین خواهد شد.

-- برای دومین روز پیاپی، خریداران کامیون­های تی 200 در مقابل مجلس تجمع کردند. این تجمع، اعتراضی به غیراستاندارد بودن این خودروها بود. (همشهری 8 آذر ماه)

++ احتمالا وارد کننده این خودروها را در محل شناسایی کرده بودند.

-- به گفته محمود دو دانگه، هدف­مند سازی یارانه نان در اولویت قرار دارد.

++ کاش این اولویت سکته کنه وگرنه خیلی‌ها رو به سکته کردن میندازه.

-- به گزارش فارس، طی روزهای گذشته، صدور حکمی مبنی بر تعیین قاتل به وسیله قرعه‌کشی در شعبه ۱۱۵۶ مجتمع قضایی بعثت صورت گرفت. ظاهرا در ۱۷ خرداد ۷۴ فردی در جریان درگیری با دو نفر، از ناحیه سر مورد اصابت چوب قرار گرفته و بر اثر ضربه مغزی به قتل رسیده است. اما با توجه به اینکه قتل در ساعات پایانی شب رخ داده است، هیچ شخصی غیر از قاتلان و مقتول در صحنه حادثه حضور نداشتند و شاهدی هم وجود ندارد، معلوم نشده که کدام یک ضربه اصلی را وارد کرده­اند و چون قتل با یک ضربه بوده، نمی‌توان مشارکت در قتل اعلام کرد. قاضی پرونده گفت در این موارد طبق قاعده، موضوع قصاص منتفی می‌شود، چون نمی‌توانیم دو نفر را به­خاطر یک نفر قصاص کنیم، چون قطعا می‌دانیم یکی بی‌گناه و دیگری قاتل است و نمی‌توان هر دو را قصاص و یا هر دو را آزاد کرد، چرا که در صورت قصاص هر دو نفر، یک بی‌گناه کشته می‌شود و چون قطعا یکی از آنها قاتل است، نمی‌توان هر دو نفر را آزاد کرد. پس بحث با منتفی شدن قصاص، بحث دیه پیش می‌آید. قاضی گفت بارها گفته‌ام که قرعه‌کشی نیز صرفا جهت پرداخت دیه و نه تعیین قاتل است؛ ما نمی‌خواهیم با قرعه‌کشی قاتل را مشخص کنیم، بلکه می‌خواهیم برای جلوگیری از هدر رفتن خون یک مسلمان، حکم به دیه دهیم. ظاهرا این پرونده حدود ۱۵ سال بلاتکلیف مانده بود و ...

++ اولا که زنده باد دادگاه بلخ، ثانیا تعجب نکنید، به­جای آن دست مریزاد بگویید. در روزگاری که فردی که شاهد کشته شدن جوانی توسط ماشین نیروی انتظامی بوده، به­جای مجرم دستگیر می‌شود و از دانشجویان حاضر در کوی دانشگاه می‌خواهند خسارت بگیرند و...، باز جای شکرش باقی است که یک قاضی، این همه در اجرای عدالت اصرار دارد.

هیچ نظری موجود نیست: