دوشنبه، اردیبهشت ۱۹

اخبار دانشجویی فروردین و اردیبهشت 1390

- تجمع دانشجویان پلی تکنیک
- تجمع دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به طرح تفکیک جنسیتی
- آیین نامه ی انضباطی جدید در دانشگاه شهید بهشتی 


تجمع دانشجویان پلی تکنیک 

جمعی از دانشجویان دانشگاه صنعتی امیر کبیر (پلی تکنیک تهران) ششم اردیبهشت، تجمعي را در اعتراض به شرايط نامناسب سلف سرويس، برخورد نامناسب برخي از مسولان حراست دانشگاه و احضار شفاهی آنان به کمیته انضباطی، در صحن دانشگاه برگزار كردند.

این تجمع که با درخواست شورای صنفی این دانشگاه برگزار شد، با استقبال صدها نفر از دانشجویان پلی تکنیک مواجه شد. این تجمع در حالی صورت گرفت که از صبح آن روز، اعضای شورای صنفی دانشگاه و همچنین تعدادی از فعالین دانشجویی به دانشگاه ممنوع الورود شدند.

معاونت فرهنگی، نیروهای حراست و انتظامات با تماس با دانشجویان تهدید کرده بودند که در صورت شرکت در تجمع با آنها برخورد خواهد شد.

شورای صنفی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر از مدتی قبل درخواست صدور مجوز برای برگزاری این تجمع را به مسئولین دانشگاه ارائه کرده بود. از آن جا که مسئولین دانشگاه ظرف مدت چهار روز پاسخ مثبت یا منفی به این درخواست ارائه نکردند، بر اساس آیین نامه فعالیت تشکل های دانشجویی، مجوز قانونی قلمداد شده و برگزاری تجمع بلامانع است.

احضار غیر قانونی دانشجویان به کمیته انضباطی (به صورت تلفنی)، تهدید به تعلیق مجوز فعالیت شورای صنفی و تماس های تهدید آمیز با دانشجویان و خانواده های آنان از جمله این اقدامات بود.

محور اصلی تجمع این روز، بنا بر برنامه ی اعلام شده، اعتراض به وضعیت اسفناک غذای سلف دانشگاه، اعتراض به وضعیت نامناسب خوابگاه ها و افزایش ناگهانی هزینه خوابگاه های دانشجویی بود.

تجمع در حدود ساعت 11:30 رو به روی سلف پسران آغاز شد. تعداد دانشجویان تجمع کننده در زمان اندکی به صدها نفر افزایش یافت. دانشجویان در شعارها و پلاکاردهای خود خواستار استعفای معاون دانشجویی، لغو افزایش هزینه ی اسکان در خوابگاه و ایجاد تغییرات اساسی در وضعیت سلف سرویس دانشگاه بودند. در ادامه تجمع، دانشجویان با چیدن سینی های غذای روی زمین، دست به اعتصاب غذا زدند. تجمع دانشجویان در نهایت در ساعت 13:30 پایان یافت.

تجمع دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به طرح تفکیک جنسیتی

جمعی از دانشجویان ساکن خوابگاه های دانشگاه تهران امروز دوشنبه 29 فروردین 1390 در اعتراض به تفکیک جنسیتی سرویس های دانشگاه تهران در ایستگاه سرویس های این دانشگاه واقع در تقاطع خیابان طالقانی و قدس دست به تجمع اعتراض امیز زدند. دانشجویان معترض امروز علاوه بر تجمع به صورت مختلط سوار سرویس های شدند و همین امر باعث شد که با ممانعت مسئولان حراست دانشگاه سرویس ها از حرکت بایستند. بعد از گذشت دقایقی از این تجمع و حرکت اعتراضی نه تنها هیچ کدام از مسئولان دانشگاه برای پاسخگویی به دانشجویان در محل تجمع حضور نیافتند بلکه رئیس حراست کل دانشگاه تهران) و رئیس حراست کل کوی دانشگاه تهران در میان دانشجویان حضور یافتند و با فیلم برداری و تهدید دانشجویان خواهان متفرق شدن آنان شدند.

آیین نامه ی انضباطی جدید در دانشگاه شهید بهشتی

متن آیین نامه ی انضباطی جدید دانشگاه شهید بهشتی چند روز پیش در برد این دانشگاه نصب شده است:

الف: مصادیف پوشش دختران

۱- لباسها همواره باید ساده و آراسته، با وضعیت مناسب و در شان دانشگاه بوده و با لباسهای سایر محیطها نظیر جشنها، محیط ها، تفریحی، ورزشی، و ... متفاوت و به دور از مدهای افراطی باشد.

۲- رنگ لباسها باید متعادل بوده و تند و زننده نباشد و موجب جلب توجه نگردد.

۳- کفش ها باید ساده و در خور شان و منزلت دانشگاه باشد. استفاده از کفش با پاشنه های خیلی بلند(بالای ۵ سانتمتر) و ساقهای بلند(تا زانو)، کفش هایی که در مهمانی ها و مجالس ویژه پوشیده می شود، ممنوع می باشد.

۴- پوشیدن جوراب در محیط های آموزشی لازم می باشد.

۵- جواهرات و زیورآلات مورد استفاده در محیط آموزشی باید از مصادیف مجاز(مانند حلفه ازدواج، ساعت و ...) باشد.

۶- بهداشت و پاکیزگی فردی شرط لازم باری دانشجویان می باشد.

۷- طول ناخن ها باید مناسب باشد، استفاده از لاک، ناخن مصنوعی و جواهرات ممنوع می باشد.

۸- آرایش و پیرایش موها باید مناسب با شان دانشگاه باشد.

۹- استفاده از کلاه بدون مقنعه ممنوع می باشد.

۱۰- استفاده از شلوارهای چسبان و کوتاه و شلوارهایی که عمدا پاره یا وصله داشته باشد و چادرهای نامناسب مانند چادرهای نازک و توری ممنوع است.

ب: مصادیق پوشش پسران

۱- استفاده از کروات و پاپیون از هر نوع ممنوع است.

۲- استفاده از البسه زنانه، شلوارهای کوتاه و چسبان، تنگ و نازک و شلوارهایی که تعمدا پاره و وصله داشته باشد، ممنوع است.

۳- استفاده از زیورآلات، گردن بند، زنجیر، مچ بند، دست بند، گوشواره، لاک و انگشتر طلا( به استثتای حلقه ازدواج) ممنوع است.

۴- استفاده از رنگها و آرایشهای مو بصورت تند و زننده(مش کردن، فر کردن، بافتن و برداشتن ابرو) بلند بودن مو بیش از حد معمول بطوریکه از یقه لباس پایین تر بیاید و ... ممنوع می باشد.

۵- لباسهای اندامی مردانه، تنگ و چسبان، آستین خیلی کوتاه مانند حلقه ای یا رکابی و ... ممنوع است.

توجه:

۱- استفاده از مچ بندهای(دست و پا) غیر متعارف که دارای نقوش زننده علایم گروههای ضد اسلام و ضد انقلاب و ضد اخلاق و یا رنگ دار، پولک دار، چراغ دار، قفل دار، زنجیر دار و ... ممنوع می باشد.

۲- استفاده از پیشانی بند، شال و دستمال گردن، کمربند، انگشتر و کیف های که دارای نقوش و نوشته هایی با حروف زننده و یا دارای علامت گروههای ضد اسلام و ضد انقلاب و ضد اخلاق(شعارهای قومی و نژادی) باشند ممنوع است.

۳- کشیدن سیگار و قلیان و هرگونه مواد دخانی اکیدا ممنوع است 

هیچ نظری موجود نیست: