پنجشنبه، اسفند ۱۳

برگی از تاریخ: مقاومت مردم مشهد در مقابل دیکتاتوری

روز دوم دي­ماه سال 1357، مردم مشهد براي بيان اعتراضات خود به رژيم پهلوي، راهپيمايي گسترده­اي را در محدوده­ی ميدان شهدا (ميدان شاه سابق) به­سمت چهار راه شهدا (چهار راه نادري سابق) انجام دادند. در اين تظاهرات، نيروهاي ارتشي تعدادي از شهروندان مشهدي را آماج گلوله‌هاي خود قرار دادند. گفته می­شد 70 نفر کشته و زخمي شده­ اند.

به دنبال تظاهرات و کشتار دوم دي­ماه، راهپيمايي ديگري در روز سوم دي­ماه در ميدان شهداي کنوني برگزار شد.

هفتم دي نيروهاي ارتشي با چند تانک و خودروهاي ضد شورش، پس از نمايش در سطح شهر، در مکان‌هاي حساس شهر مستقر شدند. با محاصره ساختمان استانداري خراسان توسط مردم و با همکاري برخي از کارکنان آن، سيل جمعيت به طرف مسجد کرامت در چهار راه شهدا به­راه افتاد.

در نهم دي­ماه، مردم با تجمع در حرم، از طريق خيابان تهران و خيابان بهار خود را به باغ استانداري رسانده و در آنجا تحصن کردند. در اين روز خونين، نيروهاي ارتشي بعد از خارج شدن از پادگان، هر جا انسان زنده‌اي را مي­ديدند به گلوله مي­بستند و براي­شان کوچک و بزرگ مطرح نبود. حتي کسانی که در صف نفت و نانوايي بودند، از اين وحشي­گري در امان نماندند. در فاصله کمتر از دو ساعت، صدها نفر از مردم کشته شدند.

سربازان که نمی‌خواستند دست به کشتار مردم بزنند، با تحویل سلاح­های خود به مردم می‌پیوستند.

یکی از فرماندهان زرهي ارتش، که شاهد تحويل سلاح‌هاي سربازانش به مردم بود، عصباني شد و با فرماندهي يک دستگاه تانک، دستور داد که مردم را به گلوله ببندند که در نتیجه خشم مردم گریبان­گیرش شد. تعداد دیگری از سرکوب­گران نیز به سرنوشت او دچار شدند.

بعد از ظهر نهم دي­ماه، مردم براي پيدا کردن اجساد و سر زدن به مجروحين، به بيمارستان امام رضا مراجعه کردند. با حمله­ی نیروهای گارد به بيمارستان، عده‌ي دیگری از مردم بي­گناه در اين بيمارستان جان باختند. این یکی از خونین­ترین نبردهای مردم با دیکتاوری شاه بود. مقاومت مردم مشهد در مقابل سرکوب­گران، نقطه‌ی عطفی در مبارزات آن سال مردم ایران بود.

هیچ نظری موجود نیست: