شنبه، دی ۴

بازداشت دست‌کم دوازده دانشجوی دانشگاه امیرکبیر، هنر تهران و رازی کرمانشاه در روز دانشجو

به دنبال برگزاری گسترده تجمعات اعتراضی در روز دانشجو، منابع دانشجویی از بازداشت دست‌کم دوازده دانشجو در این روز خبر می‌دهند.
در روز شانزده آذر، دست‌کم ۱۵ نفر از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند که بیشتر آنها پس از بازجویی در دفتر پیگیری وزارت اطلاعات آزاد و چهار نفر از بازداشت شدگان به زندان اوین منتقل شده‌اند.
هادی شاکری و محسن محبوبیان دو تن از چهار دانشجویی هستند که هم‌اکنون در زندان اوین نگهداری می‌شوند.
بازداشت‌های این روز عمدتا «به صورت اتفاقی و از سر عصبانیت و سردرگمی» و در خارج از محوطه دانشگاه بوده است، زیرا بسیاری از بازداشت شدگان از دانشجویانی بوده‌اند که در تجمعات شرکت نداشته‌اند.

در همین حال به دنبال اعتراض دانشجویان دانشگاه رازی کرمانشاه به سخنرانی محمدحسین صفار هرندی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت نهم در روز پانزدهم آذرماه، احمد غیاثوند و سیدقاسم محمودی دو دانشجوی این دانشگاه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند و از وضعیت آنها اطلاعی در دست نیست.

در همین حال در پی تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه هنر تهران در روز شانزده آذر، وحید نصرتی، هومن جعفری، سوین شیوا، مجید صادقی، حجت صحرایی و سعیدی شش دانشجوی این دانشگاه بازداشت و به زندان اوین منتقل شده‌اند.

وحید نصرتی یکی از این دانشجویان، در تماسی تلفنی کوتاهی، از انتقال خود و دانشجویان بازداشتی دیگر به زندان اوین خبر داده است.

با وجود محدودیت‌های اعمال شده، مراسم بزرگداشت ۱۶ آذر امسال با تجمع اعتراضی در حمایت دانشجویان زندانی در برخی از دانشگاه‌های کشور درحالی برگزار شد که موتورها و خودروهای نیروی انتظامی در خیابان‌های اطراف دانشگاه‌ها مستقر شده بودند.
دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه آزاد قزوین، دانشگاه اراک، دانشگاه هنر تهران، دانشگاه علوم پزکشی تهران و دانشگاه تهران از جمله واحدهایی هستند که برگزاری مراسم روز دانشجو در آنها، با درگیری‌هایی همراه بوده است.

منبع: سایت دانشجو نیوز (با تلخیص)

هیچ نظری موجود نیست: