سه‌شنبه، مهر ۱۲

روزشمار اعتصاب کارگران پتروشیمی ماهشهر

کارگران مجتمع پتروشیمی بندر امام ماهشهر، در پایان مهلت توافق شده برای حذف شرکت های پیمانکاری در این مجتمع و خلف وعده کارفرما در این مورد، از یکشنبه سوم مهر ماه 1390 دست به اعتصاب گسترده ای زدند و در مقابل دفتر مرکزی این پتروشیمی، تجمع کردند.


در اواخر فروردین ماه سال جاری و پس از شش ماه کشمکش میان کارگران و کارفرما و وعده های مدیریت پتروشیمی مبنی بر تحقق خواست کارگران، قرار بود روز چهارشنبه سی شهریور ماه، جلسه ای میان نماینده های کارگران و کارفرما برای تحقق خواست کارگران در موعد توافق شده یعنی پایان شهریور ماه، برگزار شود، اما نمایندگان مدیریت اعلام کردند پانزده روز بعد، جهت مذاکره آماده اند.

نماینده های کارگران که از این وقت کشی و تمدید مهلت های مکرر برای تحقق خواست کارگران، به خشم آمده بودند، با خواست کارگران، از رفتن به جلسه مذاکره خودداری کردند.

به این ترتیب، نماینده های مدیریت، از ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر و با امید برای به تمکین واداشتن کارگران، در محل ماندند، اما در نهایت، بدون حصول نتیجه و با اولتیماتومی که کارگران به آنان دادند، آنجا را ترک کردند.

کارگران در این اولتیماتوم اعلام کردند که چنانچه پس از پایان 3 روز تعطیلات و تا صبح روز یکشنبه سوم مهر ماه، خواست آنان محقق نشود، همراه با کارگران سایر پتروشیمی های منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر، دست از کار خواهند کشید.


روز اول اعتصاب/ یکشنبه سوم مهر:

راس ساعت 8 صبح و همراه با حضور کارگران روزکار و طبق روال اعتصاب های گذشته، کارگران شیفت شبکار از شب قبل در مجتمع مانده و با همراهی نفرات شیفت صبحکار و روزکار، پس از ثبت کارت ساعت خود، از مقابل اتاق ساعت به طرف ساختمان مرکزی مجتمع پتروشیمی بندرامام، حرکت کرده و در میدان روبروی این ساختمان، با تجمع بی سابقه شش هزار نفره اعتصاب را آغاز کردند.

کلیه واحدهای مجمتع پتروشیمی بندر امام، خالی از کارگران بود و تمامی کارهای تعمیراتی و سرویس های جانبی نیز به طور کامل تعطیل بود.

اعتصاب متحدانه کارگران این مجتمع، در حالی آغاز شد که قرار بود از دهم مهر ماه، واحد PVC این مجتمع از سرویس خارج و تعمیرات اساسی آن شروع گردد که با شروع اعتصاب، این امر بلاتکلیف مانده است. کارگران این مجتمع اعلام کرده اند اعتصاب تا Shut down کامل و از سرویس خارج شدن کامل دیگر واحدهای مجتمع، ادامه خواهد داشت .

بنا بر اظهار کارگران مجتمع پتروشیمی بندر امام، در طول اعتصاب و تجمع و راهپیمایی سوم مهر، ماموران حراست کارخانه کاملا خود را از کارگران کنار کشیده بودند و هنگامی که کارگران اقدام به دادن شعار و راهپیمایی می کردند، هیچ گونه مداخله ای نکردند.

علاوه بر کارگران مجتمع پتروشیمی بندر امام، کارگران سایر مجتمع های پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر از جمله اروند، امیرکبیر و تندگویان نیز از ساعات اولیه صبح سوم مهر ماه، اعتصاب خود را شروع کردند.


روز سوم اعتصاب/ سه شنبه پنجم مهر:

اعتصاب کارگران مجتمع پتروشیمی بندر امام و دیگر پتروشیمی های منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر، وارد سومین روز خود شد. چهارم مهر نیز، کارگران پتروشیمی بندر امام (مرکز اصلی اعتصاب) در میدان مقابل دفتر این شرکت دست به تجمع و راهپیمایی زده بودند.

کارگران در این تجمع و راهپیمایی شعار می دادند:

تا نتیجه نگیریم/ ما از اینجا نمی ریم

ظریف کار ظریف کار وعده وعید کافیه

مزایا مزایا حق مسلم ماست

نترسید نترسید ما همه با هم هستیم

خوردن حق کارگر/ خیانت است به کشور

تبعیض برای کارگر/ تا کی ادامه دارد

پیمانکار! پیمانکار! حیا کن/ مجتمع رو رها کن.

در سومین روز اعتصاب، هیچ یک از مسئولین پتروشیمی، در میان کارگران حاضر نشدند. کارگران نیز هیچ یک از مسئولین پتروشیمی و قول و قرار و وعده های آنان را قبول ندارند و خواهان مذاکره با مسئولین رده بالای وزارت نفت هستند.

با شروع اعتصاب کارگران پیمانکاری، مدیریت پتروشیمی از همان ابتدا کارهای آنان را بر دوش پرسنل رسمی انداخت، این پرسنل نیز از آنجا که انجام این کارها را جزو وظایف خود نمی دانند، با مسئولین خود درگیر شدند تا جایی که در یکی از چهار واحد بسته بندی، کارگران رسمی، کار کارگران پیمانکاری را انجام ندادند، به همین دلیل، کارمندان رسمی در پشت دستگاه ها قرار گرفته و اقدام به بسته بندی کردند و باعث خرابی در بسته بندی ها و خراب شدن محصول برخی دستگاه ها شدند که این امر، منجر به درگیری شدید یکی از کارمندان، با مسئول خود شد.

در سومین روز اعتصاب، خط B واحد PVC از مدار سرویس خارج شد و خط A نیز در مرز خارج شدن از مدار تولید قرار گرفت. مدیریت پتروشیمی، تعدادی کارگر داربست بند را از بیرون وارد کارخانه کرد تا به جای کارگران پیمانکاری اعتصابی مشغول کار شوند، اما این کارگران، به محض اطلاع از اعتصاب کارگران پیمانکاری، لباس های کار خود را در آورده و با پوشیدن لباس های شخصی شان، حاضر به ادامه کار نشدند.


روز چهارم/ چهارشنبه ششم مهر:

شش هزار و پانصد کارگر پیمانکاری مجتمع پتروشیمی بندر امام، چهارمین روز اعتصاب خود را پشت سر گذاشتند.

همچون روزهای گذشته، از ساعات اولیه صبح، کارگران اعتصابی در میدان مشرف به دفتر مرکزی مجتمع پتروشیمی بندر امام، دست به تجمع زده و ساعاتی نیز راهپیمایی کردند که تا ساعت چهار عصر ادامه داشت. علاوه بر شعارهای روزهای گذشته، شعارهای دیگری نیز همچون:

فرماندار فرماندار/ خجالت خجالت

وعده های توخالی دیگر اثر ندارد

ظریفکار خجالت خجالت

وعده ما شنبه/ همین جا همین جا

سر دادند. شعار ”فرماندار فرماندار/ خجالت خجالت“ به این دلیل داده شد که در پایان اعتصاب فروردین ماه، کارگران پیمانکاری مجتمع پتروشیمی بندر امام، فرماندار ماهشهر آقای منوچهر حیاتی (که در کنار وی، آقای ظریفکار، مدیرعامل پتروشیمی بندر امام نیز ایستاده بود)، در تجمع کارگران، به کارگران تجمع کننده اعلام کرد:

”پس از این توافقی که ما بین مدیرعامل، مسئولین پتروشیمی بندرامام، من، نماینده ماهشهر در مجلس و شورای تامین شهر ماهشهر با نمایندگان کارگران صورت گرفت، شخصا اجرای این توافق را تضمین می کنم و به همه شما کارگران قول می دهم اگر تا مورخه اول مرداد 1390 مصوبات دولت اجرا نشود، خودم شخصا با شما کارگران به اعتراض می نشینم و آنقدر مرد هستم که پای حرفم بایستم...“

اما بنا بر اظهار کارگران، تا کنون نه از فرماندار ماهشهر (منوچهر حیاتی)، نه نماینده ماهشهر در مجلس (خلیل حیات مقدم) و نه شورای تامین ماهشهر، در طول مدت پس از توافقات فروردین ماه و نه حتی این چهار روز اعتصاب کارگران، خبری شده است و نه انگار که این آقایان، اصلا به میان کارگران آمده و حرفی زده اند.

علی رغم تلاش مدیریت مجتمع پتروشیمی بندر امام، برای جلوگیری از قطع تولید در این مجتمع و به کارگیری اجباری پرسنل رسمی، پس از گذشت چهار روز از اعتصاب 6500 کارگر پیمانکاری، تولید در این پتروشیمی رو به کاهش گذاشت و تمامی تعمیرات اساسی که قرار بود انجام شود، همچنان بر زمین ماند، تریلی ها به سختی بارگیری می شدند و به ویژه واحدهای تعمیرات، نگهداری، ابزار دقیق و برق و... که انجام کار در آنها، تماما بر عهده کارگران شرکت های پیمانکاری بوده است، با مشکلات بسیاری مواجه شدند.

6500 کارگر اعتصابی مجتمع پتروشیمی بندر امام اعلام کردند چنانچه به خواست های شان رسیدگی نشود، تا خاموشی کامل دستگاه های تولید، به اعتصاب خود ادامه خواهند داد. همچنین آنان اعلام کردند از روز شنبه 9 مهر ماه، همچون روزهای گذشته، تجمع و راهپیمایی خود را در میدان مشرف به دفتر مرکزی شرکت ادامه خواهند داد.


روز هفتم/ شنبه نهم مهر:

کار گران پتروشیمی بندر امام در هفتمین روز اعتصاب خود، مطابق معمول روزهای گذشته، در میدان مشرف به دفتر مرکزی این پتروشیمی، دست به تجمع اعتراضی زدند و در ساعات مختلف، در این میدان، اقدام به راهپیمایی و دادن شعارهای اعتراضی نمودند.

کارگران، علاوه بر شعارهای روزهای قبل، از قبیل: قرارداد مستقیم حق مسلم ماست/ مزایا، مزایا، حق مسلم ماست و...، شعار می دادند:

تهدید مسئولین/ دیگر اثر ندارد

تا نتیجه نگیریم/ این کار ادامه دارد

ساعت دو و نیم بعد از ظهر، ماموران حراست، سه تن از کارگران، آقایان:

1- منصور عباسی، کارگر شرکت پیمانکاری خوارزمی و یکی از نماینده های کارگران

2- محمد باقر باقری، کارگر شرکت پیمانکاری صنایع فارس و یکی دیگر از نماینده های کارگران

3- جاسم بدرانی، یکی از کارگران شرکت پیمانکاری خوارزمی

را به دفتر حراست احضار کرند. به محض این اقدام از سوی ماموران حراست، کارگران اقدام به تجمع در مقابل درب اصلی حراست کرده و با شعار:

حراست، حراست، بچه ها/ آزاد باید گردند

به دفاع از همکاران خود پرداختند و اعلام نمودند تا آزادی نماینده های شان، از آنجا نخواهند رفت، اما ساعت سه و نیم بعد از ظهر، متوجه شدند که کارگران احضار شده به حراست، به اداره اطلاعات برده شده اند.

از سوی دیگر، ظریف کار، مدیرعامل پتروشیمی، در این مجتمع حاضر شد و ضمن برگزاری جلسه ای با مدیران پیمانکاری های بزرگ، اعلام نمود:

”اگر کارگران، فردا کارت ساعت زدند، باید بر سر کارهای خود حاضر شوند. در غیر این صورت، از کارت زدن کارگران جلوگیری به عمل بیاید.“

همچنین مدیریت پتروشیمی تصمیم گرفت از روز بعد، از حاضر شدن سرویس های رفت و آمد کارگران بر سر کار، جلوگیری نماید تا بدین ترتیب، کارگران قادر به رسیدن به محل کار خود نشوند. در فرمانداری ماهشهر نیز، برای چگونگی برخورد با اعتصاب کارگران پتروشیمی بندر امام، کمیته بحران تشکیل شد.

کارگران مجتمع پتروشیمی بندر امام اعلام کردند از روز بعد، برای آزادی نماینده های شان، اعتراض خود را تشدید خواهند کرد و با قاطعیت تمام، تا رسیدن به خواست بر حق خود مبنی بر عقد قرارداد مستقیم با کارفرما و حذف شرکت های پیمانکاری، به اعتصاب و اعتراض خود ادامه خواهند داد و در مقابل هیچ گونه تهدید و فشاری، تسلیم نخواهند شد.


روز هشتم/ یکشنبه ده مهر:

علی رغم بازداشت سه نفر از کارگران پتروشیمی امام در روز گذشته و اعمال فشار بیشتر بر کارگران، از طریق تلاش برای جلوگیری از زدن کارت های ساعت و محدود کردن سرویس های رفت و آمد، کارگران این مجتمع، قاطعانه و متحدانه، به اعتصاب و تجمع خود در میدان مشرف به دفتر مرکزی پتروشیمی، ادامه دادند و هشتمین روز اعتصاب خود را پشت سر گذاشتند.

کارگران، بارها در میدان مشرف به دفتر مرکزی دست به راهپیمایی زدند. در این راهپیمایی ها، کارگران شعار می دادند:

نه حیله، نه تهدید/ دیگر اثر ندارد

ظریف کار، ظریف کار/ نتیجه نتیجه

تهدید سرپرستان/ دیگر اثر ندارد

حیاتی، حیاتی/ برای ما چه کردی (اشاره به وعده های وی)

ظریف کار، ظریف کار/ ای حامی پیمانکار

به دنبال بازداشت سه تن از کارگران و خواست بقیه کارگران برای آزادی آنها، آخر وقت شب گذشته، هر سه نفر این کارگران آزاد شدند. به این کارگران اعلام شده بود اول صبح روز بعد، باید بار دیگر به اداره اطلاعات مراجعه کنند، اما مسئولان اداره اطلاعات، طی تماسی با سه کارگر آزاد شده، به آنان اعلام کردند در فرصت دیگری، آنان را برای مراجعه به اداره اطلاعات، خبر خواهند کرد.

اعتصاب کارگران پتروشیمی ماهشهر، ادامه دارد...

———————————
خبرهای این گزارش، از سایت اتحادیه آزاد کارگران ایران، تهیه شده است.

هیچ نظری موجود نیست: